Jak wybrać dobry piec na pellet

Kotły na pellet stają się od kilku lat coraz popularniejsze w Polsce, dzięki swojej ekonomiczności, cenie materiału grzewczego, jakim jest pellet, relatywnie niskiej w stosunku do wydajności, a także wygodzie sterowania. Jaki jest najlepszy piec na pellet i jaki dobry piec na pellet wybrać w coraz bogatszej ofercie producentów – warto przemyśleć przed dokonaniem zakupu. Paliwo opałowe, jakim jest pellet, jest zdecydowanie korzystniejszym materiałem niż tradycyjny węgiel czy drzewo. Jego zwolennicy wśród atutów pelletu wymieniają przede wszystkim czystość ekologiczną – tworzy się go bowiem z odpadów produkcji drzewnej, czyli trocin, bez domieszki sztucznych dodatków, których spalanie przyczynia się do zanieczyszczania atmosfery.

Pakowany jest w praktyczne, łatwe do transportu i przechowywania torby po 10 lub 20 kilogramów, a w dodatku jego ceny są zdecydowanie korzystniejsze, jeśli chodzi o wydajność niż w przypadku paliw takich, jak olej opałowy czy węgiel. Dobry piec na pellet to inwestycja długoletnia, która może się jednak szybko finansowo zwrócić w postaci zdecydowanie niższych rachunków za ogrzewanie domów. Zastanawiając się nad tym, jaki najlepszy piec na pellet można wybrać, weźmy pod uwagę takie czynniki jak:

  • wielofunkcyjność urządzenia
  • pozwalająca na palenie w kotle nie tylko pelletem, ale także ekogroszkiem – co jest dobrym rozwiązaniem dla osób niezdecydowanych na wybór materiału
  • wyposażenie kotła w automatyczne podajniki i zbiorniki paliwa znacznie ułatwiające jego obsługę i użytkowanie na co dzień, nawet w trakcie naszej nieobecności.
  • właściwie dobrana moc do przestrzeni domu, którą mamy do ogrzania – nie warto bowiem kupować kotła o mocy większej niż jest potrzebna, co narazi nas na wyższe rachunki
  • wyposażenie w automatyczną zapalarkę, przydatną zwłaszcza, jeśli kocioł wykorzystywany jest do grzania c. w. u., a także mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika oraz palnik, co znacznie wydłuży możliwości użytkowanie danego urządzenia.

Warunki, dla jakich kupujemy kocioł na pellet warto omówić dokładnie ze sprzedawcami lub producentami tego typu urządzeń. To oni, dzięki swojemu doświadczeniu, będą w stanie doradzić nam najbardziej optymalne rozwiązania.